DateEvent                Location                                  Style           Affiliation         Director





  







  









High School

Frank W. Cox (Link)

First Colonial (Link)

Green Run (Link)

Floyd E. Kellam (Link) 

Kempsville (Link)

Landstown (Link)

Ocean Lakes  (Link)

Princess Anne(link) 

Salem(link)

Tallwood
Middle Schools

Bayside

Brandon

Corporate Landing 

Great Neck 

Independence

Kempsville

Kemps Landing 

Landstown

Larkspur

Lynnhaven

Plaza

Princess Anne 

Salem Middle 

Virginia Beach 


Clubs

Bayside Wrestling Club

Ocean Lakes Wrestling Club (link)

Eagles Wrestling Club (Landstown/Link)

Beach Boyz Wrestling Club

Cox Wrestling Club   (Link)


(link)

Kempsville Wrestling  Club (link)

Princess Anne Wrestling Club (link)

Sun Devils 
Wrestling Club (link)

Tallwood Wrestling Club (link)






Top of page
Local 
Tournaments
Add this page to your favorites.
Teams and Clubs
Teams and Clubs
Forum
Schedules
Tournaments
VHSL  weight control 
Email comments.
Best viewed @
1024x768
HS Team Report 
MS Team Report 
Match Reporting
Links
News
Clubs in Tidewater
Tourny & Match Results

Random Pics
= Qualifier
Site is independently maintained and not affiliated with Va. Beach City Public Schools.  "Information posted on this website is within the guidelines of VA Code  22.1-287, 22.1-287.1 and VBCPS Policies 5-66 and 5-66.1" 

.










Established 1998
​Oct 25 Great Bridge Wrestling Fall Tourney




Norview Wrestling Club




​Towne Center Wrestling Club

      2014 Tournaments
Great Bridge Wrestling club
BeachBoyz wrestling club

Great Bridge Wrestling Club
Dec. 6 2014Ram Cup
Grizzly Wrestling club
Kellam/Matrats Wrestling
Newport News Warriors Wrestling Club
Smithfield Youth Wrestling club
Great Neck Wrestling Club
Pin2Win Youth Wrestling club
Tribal-Tech Wrestling club
6 A South

Conference 1
Bayside
​Frank W. Cox
First Colonial
Landstown
Ocean Lakes
Tallwood
Granby

Conference 2
Bethel
Kecoughtan
Woodside
Grassfield
Oscar Smith
Western Branch

Conference 3
Varina
Thomas Dale
Cosby
James River-C
Franklin County
Patrick Henry

Conference 4
Garfield
C.D.Hylton
Colonial Forge
Riverbend
Stafford
Forest Park
Woodbridge
6A North 

 Conference 5
Centreville
Chantilly
Herndon
Oakton
James Robinson
Westfield


Conference 6
Fairfax
Langley
James Madison
McLean
South Lakes
Hayfield
Washington-Lee
Yorktown
Conference 7
Annandale
Lake Braddock
South County
West Potomac
West Springfield
T.C. Williams
W.t.Woodson
Conference 8
Battlefield
Stonewall Jackson
Osbourn
Osburn park
Patriot


5 A- South

Conference 9
Green Run
Kellam
Kempsville
Princess Anne
Salem
Maury
Norview
Conference 10
Gloucester
Hampton
Menchville
Warwick
Great Bridge
Hickory
Indian River
Conference 11
Atlee
Henrico
Highland Springs
Lee-Davis
Deep Run
Douglas Freeman
Mills Godwin
Hermitage
Conference 12
Matoaca
Meadowbrown
Prince George
L.C.Bird
Clover Hill
Manchester
5B -North

Conference 13
T.jeffersonS/T
George Marshall
Thomas Edison
Falls Church
Mount Vernon
JEB Stuart
Wakefield
R.L. Lee(Sp)
Conference 14
Freedom LC
Stone Bridge
Briarwoods
Broad Run
Potomac Falls
Tuscarora
Conference 15
Freedom (PW)
Potomac
North Stafford
Brooke Point
Massaponax
Mountian View
Conference 16
Albemarle
Patrick Henry -A
Orange
Halifax



4 A-South

Conference 17
Churchland
Lake Taylor
IC Norcom
B.T.Washington
Woodrow Wilson
DeepCreek
Conference 18
Denbigh
Heritage-NN
Phoebus
King's Fork
Lakeland
Nansemond River
Conference 19
Grafton
Smithfield
Jamestown
Tabb
Powhatan
Conference 20
Caroline
Hanover
Dinwiddie
J.R.Tucker
Midlothian
Monacan
Glen Allen

4A North

Conference 21
Sherando
Woodgrove
Millbrook
James Wood
Loudoun County
Dominion
Heritage (LC)
Park View (St)
Conference 22
Chancellor
Courtland
King George
Eastern View
Fauquier
Liberty-Beal
Conference 23
Charlottesville
Fluvanna
Louisa County
Amherst.Co.
Harrisonburg
Handley
Conference 24
E.C.Glass
Jefferson Forest
Pulaski County
Salem
G.Washington
Carroll County
Bassett
William Fleming



3 A-East

Conference 25
Colonial Heights
Lafayette
New Kent
Poquoson
York
Southhampton
Park View-SH
Warhill
Conference 26
Armstrong
Petersburg
Hopewell
T.Jefferson -R
John Marshall
Huguenot
George Wythe -R
Conference 27
James Monore
Spotsylvania
Culpeper
Kettle Run
Manassas Park
Brentsville Dist.
Conference 28
Central(W)
Warren County
Loudoun Valley
William Monroe
Skyline
John Champe



3 A _West

Conference 29
W.Abemarle
Monticello
Spotswood
Stuarts Draft
Turner Ashby
Waynesboro
Fort Defiance
Broadway
Conference 30
Hertiage -Lyn
Brookville
Rustburg
Liberty (Bed)
Tunstall
Conference 31
Alleghany
Lord Botetourt
Magna Vista
Northside
Rockridge Co.
William Byrd
Staunton River
Conference 32
Blacksburg
Cave Spring
Christiansburg
Hidden Valley
Abingdon
Patrick Counrty






Jan.16/17 2015 Ram Rumble
​Hawk Wrestling Club
Dec.28 2014 Towne Center Wrestling JV &under
Mar.22 2015 Towne Center Wrestling
VHSL High School Events only
Jan.3 2015 Great Bridge Wrestling Elite
Feb 28 Rookie open at Bethel HS
Dec 14 North of the James at Bethel HS
March 14/15 2015 AAU State Wrestling Tournament @ Cape Henry Colleigate
Elementary,Middle and NOW High School division.
Jan 10 2015 Pasquatank HS
Dec 20 Grizzly Grinder JV and under
Jan 9/10 2015 Virginia Duals
Dec
AAU Junior Olympics Freestyle Wrestling 
August 2nd -7th 2015 in Virginia Beach at the 
Convention Center